مشکلات ارزی گریبان الکامپ را هم گرفت سازمان نظام صنفی خواستار برخورد شفاف شد

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کل کشور خواستار اعلام موضع و اقدامات صریح وزارت ارتباطات در مورد اقداماتش برای بهبود وضعیت ارزی صنعت ارتباطات و فناوری ایران شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، مهدی حیدری، مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ در حاشیه نشست خبری درباره الکام استارز  در خصوص اثرات افزایش نرخ ارز، گفت: صنعت فاوا نیز مانند دیگر صنایع بی نصیب از مشکلات ارزی نبوده است ولی در بحث نمایشگاه تعدادی از شرکت ها که نماینده شرکت های خارجی هستند یا محصولات ارزی دارند و باید هزینه های حضورشان را به صورت ارزی پرداخت کنند با مسائلی روبرو هستند که در جلساتی که با آقای اسفهبدی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه ها داشتیم ، قول مساعدی داده شده تا در این بخش با الکامپ همراهی شود. از جمله به جای پرداخت ارز نقدی قرار شد امسال معادل ریالی آن پرداخت شود. از سوی دیگر حداکثر همکاری از سوی شرکت سهامی برای پرداخت های ارزی شرکت های الکامپ در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با اشاره به اثرات افزایش نرخ ارز بر صنعت فاوای کشور گفت: توسعه فناوری اطلاعات، دولت الکترونیک، شبکه ملی اطلاعات و غیره به طور کامل به تامین تجهیزات وابسته است. تجهیزاتی مانند کامپیوتر، کابل، سرور، رک، دکل، روتر، سوئیچ و غیره احتیاج داریم که بخشی از آنها تولید داخل است و بخشی وارداتی است. در طی 40 سال گذشته تامین کنندگان همیشه راه حل هایی را برای تجارت خود پیدا کردند. تا اینکه روند صعودی نرخ ارز قبل از عید شروع شد و دولت ارز تک نرخی را به عنوان نرخ رسمی اعلام کرد که تنها بانک مرکزی امکان تخصیص آن را دارد و هر شکل دیگری از آن قاچاق و خلاف قانون تلقی میشود. این مسئله موجب شده تا بسیاری از فعالان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات به دلیل رده بندی فاوا در حوزه کالاهای لوکس برای تامین ارز مورد نیازشان با مشکلاتی روبرو شوند. 
او افزود: از سوی دیگر برخی از فعالان که به صورت اعتباری محصولاتی را از شرکت های خارجی تهیه میکردند اکنون برای تسویه حساب احتیاج به ارز دارند و این بدهی ارزی روی دست شرکتها باقی مانده است و اگر نتوانند تعهداتشان را از مبادی قانونی تامین کنند هم اعتبارشان از میان می رود هم دچار مشکلات عدیده ای می شوند. همینطور شرکت های نرم افزاری نیز برای ثبت سفارش و خرید لایسنس های نرم افزاری دچار مشکلاتی هستند.